Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Pivovar Cvikov

Pivovar se nachází v Libereckém kraji v okrese Česká Lípa. Jedná se o pivovar s dlouho minulostí. Počátky vaření piva ve Cvikově sahají až do roku 1560, kdy bylo uděleno cvikovským měšťanům privilegium vařit pivo a vyrábět slad. Historie současného pivovaru sahá do druhé polovině 19. století, kdy byly vystavěna první pivovarské budovy a až do období první republiky byl provoz i budovy mnohokrát rozšiřovány.

Po roce 1948 byl pivovar znárodněn a začleněn do Severočeských pivovarů. Politika centralizace výroby do velkých měst měla za následek, že pivovar byl k 1.1.1968 uzavřen. To dokládá i historický nápis na zdi u schodiště „1.1.1968 Vůl Vojta zavřel pivovar“.

Poté pivovar spadal do správy státního statku a sloužil jako sklady zeleniny, brambor, ovoce nebo řepy. Také zde byl autoservis, diskotéka, bazar nábytku či pěstírna žampiónů. Původní technologie se bohužel nedochovaly, skončily v místní sběrně surovin.

Novodobá historie se píše od roku 2013, kdy chátrající areál koupil novoborský podnikatel Jiří Jakoubek s cílem obnovit téměř po půl století výrobu piva. Po citlivé rekonstrukci byl na konci roku 2014 pivovar i s restaurací (v bývalé sladovně) otevřen veřejnosti. Dále přibyla ještě pivovarská Stodola, která je v provozu především v létě. V roce 2018 se nad restaurací Sladovna otevřel také hotel Kleis.

Pivovar vaří pouze spodně kvašené piva, které většinou pojmenovává podle blízkých hor. Základní sortiment obsahuje 5 piv a občas nějaký speciál, v době naší návštěvy bylo možné ochutnat:

Sklář 8° - spodně kvašené světlé pivo, které názvem odkazuje na sklářské hutě, kterých v této lokalitě bylo a je pořád dost.

Luž 10 – spodně kvašené světlé pivo, které se názvem inspirovalo blízkou horou Luž, která měří 793 metrů.

Hvozd 11 – spodně kvašené světlé pivo, které jako jediné je filtrované. Opět pojmenované podle blízké hory Hvozd, která měří 749 metrů.

Klíč 12 – spodně kvašené světlé pivo. Tento ležák je vlajkovou lodí pivovaru a je pojmenový podle hory Klíč, která měří 760 metrů.

Svátečná 13 – spodně kvašené polotmavé pivo, které je vařeno ze 3 druhů sladu a to plzeňského, bavorského a karamelového.

Lužický mandarin 11 – spodně kvašené světlé pivo, které bylo chmeleno za studena německým chmelem Mandarina Bavaria a pivu dodávalo příjemné ovocné aroma.

O pivech nemůžu říci, že by byla špatná, ale nepatří mezi to nejlepší, co na českého trhu pivovary vaří. Cvikovská piva můžeme také ochutnat v pražské restauraci Sladovna, která je na stopě 198 – Komiků král, králíček…

Připravujeme

  • PL052
    X. stopařský kemp
    Startuje: 07.06.2024 - 16:00