Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Vyhodnocení PL038 Prahou zmizelou a Výroční schůze PS 2021

Letošní výroční setkání Pivní stopy se po loňské covidové odmlce neslo v duchu tématu Prahy zmizelé, potažmo zmizelých železničních pražců. Sešli jsme se v 10 hodin na tramvajové zastávce tramvaje č.14 Těšnov (na znamení) v počtu 15-ti stopařů. Jmenovitě Tukky, Mokosh, ibišek, Zuzana, Mydli, Jarka, limoges, Pudl, František K., Nesty, Psycho131, Luciferka87, Maple, a to včetně Sazby (naší paní Colombové), a s malým zpožděním (jako vždy) pepin-23. Po úvodním přivítání jsme si hned na zahřátí dali první z kvízků, čili 5 otázek, které si na dnešní akci měl nachystat každý k vás. Poté následoval malý referát s ukázkami dobových fotografií.

Odtud jsme se vydali na náš celodenní výlet po stopách zmizelé železniční tratě Praha-Těšnov - Praha-Vysočany. Po návštěvě pozůstatků trati u Negrelliho viaduktu, nádraží Praha-Rohanský ostrov, kde se k nám připojili Rudíci, jsme v půl dvanácté zakotvili v prvním dnešním pivním zastavení, v Restauraci U Zábranských, kde jsme měli zamluvená místa k obědu a především zahřátí (celý den bylo okolo 0°C a trochu i sněžilo). Pauza udělala všem dobře, mohli jsme se tedy vydat na další putování po Praze.

Cestou jsme byli několikrát nemile překvapeni, jak vskutku rychle některé části města mizí, a to doslova před očima. U tramvajové zastávky Urxova, kde ještě na konci listopadu bylo torzo podchodu pod železniční tratí, z bývalé vlakové zastávky Praha-Karlín přístav, už nás přivítaly jenom bagry. Ale také Clifford, který se k nám zde připojil. Násep u ulice Sokolovské pomalu také mizí. Zbyl už jen malý kousek, kde je dnes parčík a kaplička, která snad bude zachována. Kolem nové Rustonky jsme pokračovali přes ulici Švábky, kde už téměř zmizel pozůstatek přemostění této ulice. Tak jsme zde alespoň mohli vidět bývalý strážní domek. Cestičkou kolem dodnes viditelného náspu trati jsme za chvíli viděli budovu nádraží Praha-Libeň dolní nádraží, a přes Palmovku, kde bylo křížení tramvajové a vlakové tratě jsme ulicí Na Žertvách minuli bývalý železniční tunel na Balabence. Protože většině stopařů už byla zima, zde jsme se rozdělili, a skupina A (odvážní a nezmrzlí) vylezli ještě náspem na bývalý most přes Rokytku, a poté pokračovali zpět do Pivovaru Kilián, kde jsme se opět setkali se skupinou B (zmrzlí) v dnešní druhé občerstvovací a zahřívací stanici.

Po odchodu z Kiliána jsme ještě jednou navštívili bývalý viadukt přes Rokytku, tentokrát zespodu, a torzo železniční tratě u ulice Podvinný mlýn, kam se vydali kvůli bahnu jen ti odvážní. Další zastávku, kterým mělo být nádraží Praha-Vysočany, jsme už vynechali - nádraží už také neexistuje. A tak jsme autentické nápisy z dob Rakouské severozápadní dráhy viděli jen na obrázku. Kolem páté hodiny jsme dorazili do cíle naší dnešní vycházky, Restaurace U Pecků, kde se k nám připojila Sova s berličkami. Mezi popíjením pivečka a večeří jsme si ještě zasoutěžili, tentokrát ve znalosti přezdívek lokomotiv, abychom pak mohli vyhodnotit vítěze dnešního výletu. Tím se stal ibišek (345 korunek), na druhém místě byla Zuzana (315 korunek) a třetí byl Pudl (305 korunek). Odměnou za první místo byla nádherná kniha "Kam se jezdívalo z nádraží Praha-Těšnov", ovšem jelikož ji ibišek ve své rozsáhlé vlakové knihovně již má, přenechal svoji výhru Pudlovi. Toto krásné gesto všichni přítomní ocenili potleskem.

Vyhlášením výsledků soutěže skončil výlet, a my jsme se mohli směle pustit do Výroční schůze Pivní stopy za rok 2021. Kategorie rekrutér a nováček roku jsme letos ocenit nemohli, jelikož žádný nový stopař v naší soutěži nepřibyl.

Otvírák roku, tedy stopař, který opakovaně navštívil nejvíce pivních zastavení, skončil malým překvapením. Stejného výsledku a to 78 pivních zastavení totiž dosáhli stopaři dva, a to Zuzana a Psycho131. Na dalších místech Maple (64 PZ) a Pudl (52 PZ).

Nejlepším autorem roku jsme hlasováním zvolili stopařku Zuzanu, za její pivní stopu Výprava za Jestřábem, která získala 8 hlasů. Na dalších místech Šumavský La Manč (Psycho131) a Díky, Ameriko! (Tukky).

Kategorii Štamgast roku, tedy nejvíce sesbíraných korunek za kalendářní rok, získala Zuzana za 19130 korunek. Následovali Maple (13769 korunek) a Psycho131 (11956 korunek).

A trofeje nejcennější. Mezi tři nejlepší či nejoblíbenější stopaře jste korespondenčním hlasováním v prvním kole zvolili ibiška, Maple a Mydliho. Ve druhém kole pak s přehledem zvítězila Maple a stala se tak Stopařkou roku. Všem oceněným gratulujeme!

Po roční odmlce následovala jako vždy tradiční a dlouho očekávaná dražba obrázků pro některou ze zoologických zahrad (která to bude tentokrát, si odhlasujeme na lednové stopařské hospodě). S originálním kladívkem až z Anglie se dražby už tradičně zhostil limoges. První z obrázků, a to obrázek z pivní stopy "Z hrobu do kláštera", vydražila Maple za 1980 Kč, druhý z pivní stopy "Pocta nebeským jezdcům" vydražili Mydli s Jaruškou za 1520 Kč a třetí obrázek z pivní stopy "Tam, kam jedním okem dohlédne" vydražil Psycho za 1680 Kč. Jako bonusový obrázek jsme letos ještě vydražili obrázek z pivní stopy "Švanda Dudák", které pro sebe získal Pudl za 2000 Kč. Na zoologickou zahradu ještě přispěli přímo na místě: Zuzana s ibiškem 500 Kč, Tukky s Mokosh 500 Kč, a Jarka s Mydlim 500 Kč. Kdo ještě chce, má možnost na lednové stopařské hospodě ještě nějakou korunkou přispět Smile DĚKUJEME.

Ještě jednou bonusovou a již nesoutěžní hrou "Železniční NEJ" skočil tento výjimečný den i večer, děkujeme všem za účast a vytvořenou náladu, opět jsme ukázali, že jsme banda, která nezkazí žádnou srandu a tak tyto akce jsou pravým relaxem od všedních dnů. Ještě jednou děkujeme, znovu přejeme v novém roce hodně zdraví, štěstí a lásky a hlavně spoustu takových dní s Pivní stopou.

Děkujeme Psychovi za pomoc s přípravou dnešního dne, a děkujeme Maple za přípravu fotogalerie, která už je ke zhlédnutí v sekci Galerie.

Společnými silami sepsali Tukky a Mokosh

Připravujeme

  • SH045
    45. stopařská hospoda
    Startuje za 1 týden 18 hodin
  • PLxxx
    Stopařský kemp
    Startuje za 3 měsíce 3 týdny