Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Nové PZ813 Akciový pivovar Libertas...

Na podzim roku 2019 se na pivovarské mapě České republiky objevil nový pivovar se jménem Akciový pivovar Libertas. Pivovar se nachází jen pár kilometrů na východ od Prahy v městečku Úvaly. Pivovar nenavazuje na tradici vaření piva v Úvalech, nikdy zde pivovar nebyl. Jako budova pivovaru slouží nový moderní prostor, který se nachází ve Škvorecké ulici. Vrchním sládkem je Robert Franěk, který stál za rozvojem pivovaru Hendrych ve Vrchlabí. Dále byl u zrodu pivovaru Kamenice nad Lipou, kde vařil mimo jiné i pivo Bob & Dave bitter 11, které bylo určeno pro Krkonošskou hospůdku v Praze, kterou známe ze stopy č. 145 Básník s kytarou.

Pivovar uvařil první várku na sv. Václava 28.9.2019 a od té doby uvařil již přes 20 druhů piv. Od spodně kvašených ležáků (světlých i polotmavých), přes svrchně kvašené piva typu APA, IPA, Weizenbock, pšeničné až po pivní lahůdky typu Barell aged, které zrají několik měsíců až let v dubových sudech po skotské whiskey, rumu, bourbonu atd.

Během společné návštěvy pivovaru, která proběhla v sobotu 6.11.2021, jsme mohli ochutnat 7 druhů pečlivě ošetřených a krásně načepovaných piv. Tentokrát byly na čepu 4 spodně kvašená piva Bohemian Lager 11, Bohemian Lager 12, Bohemian Strong 14 a novinka Bohemian Lager Fresh hop 12 z čerstvého chmele. Ze svrchně kvašených piv byly na čepu stálice Hefe weizen 11 (pšeničné), American pale ale 11 a India pale ale 14.

Rád bych Vám představil 3 piva, která mi chutnala nejvíce: Bohemian lager 11 – tento světlý ležák má 4,4% alkoholu a 35 jednotek hořkosti (IBU). Barva je krásně zlatá. Tento ležák je lehce zakalený, jelikož se jedná o nefiltrované pivo. Cena je 46,- Kč za 0,5l.

American pale ale 11 – tento Ale amerického typu má 4,7% alkoholu a 40 jednotek hořkosti. Toto pivo je opravdu velice hořké. Pivo se zde čepuje do sklenice typu Nonic, který je vhodný na svrchně kvašená piva typu Ale. Cena je 52,- Kč za 0,5l.

Bohemian lager Fresh hop 12 – tento světlý ležák se vaří pouze jednou do roka a k výrobě se používá čerstvý zelený chmel. Je vařen na 3 rmuty a leží minimálně 8 týdnu ve sklepě. Má 4,7% alkoholu a hořkost 37 IBU. Cena je 57,- Kč za 0,5l.

Součástí pivovaru je pivovarský výčep. V podniku se vaří pouze pivo, takže k jídlu jsou pouze pochutiny, typu nakládaný hermelín či různé paštiky ve skleničkách. Systém objednávání je stejný jako v Praze u Dvou kohoutů, kde si musí člověk pro pivo dojít a rovnou zaplatit. Má to také své výhody a to, že může obdivovat u výčepu sbírku starých předválečných cedulí pivovarů.

Místní pivo mám moc rád, tak mohu návštěvu vřele doporučit. Pivovar je v Pivní stopě jako nové pivní zastavení PZ813. Nové pivní zastavení můžete již dnes navštívit a získat korunky.

Připravujeme

  • PL046
    Výlet do pivovaru Lobeč
    Startuje: 10.06.2023 - 08:00
  • SH053
    53. stopařská hospoda
    Startuje: 28.06.2023 - 18:00